park

Wystrój miasta

Idąc sobie ulicą, mijamy wiele elementów. Budynki płoty, znaki, słupki, lampy chodnikowe to jedne z wielu elementów krajobrazu miejskiego. Pewnie nie przypuszczaliście, ze nazywane są mianem meble miejskie. Jednak pewnie zauważyliście, ze są one ustawione czy ułożone w pewnym porządku. Lampy uliczne nie są postawione w przypadkowej kolejności. Ławki parkowe również według jakiejś tam systematyki są ustawione chociaż akurat to nie zawsze jest widoczne. To jest projektowanie terenów zielonych.

Jak wygląda projektowanie terenów zielonych?

parkNa tym właśnie polega projektowanie terenów zielonych. To właśnie ludzie się tym zajmujący dbają o to aby było to ustawione w jakimś porządku. Śmietniki które zaliczamy również do mebli miejskich nie raz są ustawione w równej odległości. Jednak są elementy, które są ustawione nieregularnie. Do nich zaliczamy np. stojaki na rowery czy popielice stojące. Te elementy nie muszą być ustawione regularnie ponieważ nie są tak potrzebne jak lampy chodnikowe. Kreowanie przestrzeni właśnie polega na tym aby kreatywnie, ale z sensem ułożyć te elementy, ze tak to nazwę wystroju. Meble miejskie są w każdym mieście a co jest najciekawsze to jest główny element, który je odróżnia. W większych miastach to nawet osiedla czy dzielnice się tym różnią. Świadczy to o tym, ze w naszym kraju jest wielu producentów mebli miejskich. Firm jest naprawdę dużo i to z bardzo różniącym się od siebie asortymentem. Jedni zamykają się tylko na jednym rodzaju ławek, i skupiają się na innych meblach miejskich typu popielnice czy stojaki na rowery. Jeszcze inni skupiają się tylko na małych elementach mebli, a kolejni mają wszystko ale po trochu. Jednak są wielkie firmy, które mają szeroki wybór od ławek parkowych poprzez stojaki rowerowe, aż po znaki informacyjne w parku. Jak widać wystrój miasta jest bardzo różny i zależy od wielu czynników.
Od producenta mebli miejskich, od kreatywności miejskiego architekta, a co najważniejsze od chęci władz miasta i od funduszy. Najczęstszym spotykanym wystrojem są kwiaty i rośliny ustawione w wielkich donicach. Sprawia ro najmniej kłopotu bo jest wiele roślin odpornych na chwasty więc nawet nie trzeba specjalnie o nie dbać. Projektowanie terenów zielonych to nie tak prosta sprawa jak na pierwszy rzut oka wygląda.

O autorze: Andrzejek