szambo ekologiczne

Nasze wnętrze i szambo ekologiczne

W dzisiejszym świecie wszyscy dokądś biegną. Dla ludzi liczą się jak największe pieniądze, tak na prawdę nie zwracają uwagi na swoje zdrowie, czy skutki życia w tak dużym stresie. Nikt nie zatrzymuje się, żeby chwilę pomyśleć głębiej nad swoim losem czy swoją egzystencją.

Szambo ekologiczne – to dobry pomysł!

szambo ekologiczneChodzą do szkoły, potem kończą studia, niekoniecznie te wymarzone, bo na zastanowienie się oczywiście też nie było czasu, więc popędzani przez rodziców, również działających według schematów idą zarabiać pieniądze, aby te pieniądze jak najszybciej wydać. Jest to zamknięte koło. Każdy pędzi, nie ogląda się przed siebie, za siebie wewnątrz siebie. Choć życie nie daje satysfakcji i zaczyna nużyc, a ludzie stają się z dnia na dzień coraz bardziej sfrustrowani, nic z tym nie robią. Nie zmieniają niczego. Dlaczego? Bo to niewygodne. Bo to wymagałoby jakiejś zmiany, Zmiana działania wiąże się ze zmianą myślenia, a żeby zmienić myślenie trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu. To nie łatwe zadanie i większość od tego ucieka. Ucieka gdzie pieprz rośnie. Chowa głowę w piasek i udaje, że jest mu dobrze. Tak robi większość ludzi. Takie podejście można porównać do zjawiska tanie szambo ekologiczne. Przez lata gromadzą się brudy naszego życia, nie robimy z nimi nic. Nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków już powoli zatyka się, a my mamy to w nosie. Gdyby tak każdy zaczął dbać o swoje przydomowe oczyszczalnie ścieków życie każdego polepszyłoby się. Jednak to kwestia pracy na d sobą, spojrzenia wewnątrz siebie. Posłuchanie siebie, sprawdzenie co mi w duszy gra. Czego się pozbyć, co pomnożyć. Taka nasza oczyszczalnia biologiczna składa się z rachunku sumienia. Z obiektywnego przyjrzenia się temu kim tak na prawdę jesteśmy, co sobą reprezentujemy, czy możemy o sobie powiedzieć dobry człowiek. Czy możemy być z siebie dumni.

To nie są łatwe pytania. Niejednokrotnie pewnie okazałoby się, że musielibyśmy postawić cały nasz dotychczasowy świat na głowie, żeby móc żyć pełnią życia. Przestać się bać i zrobić wielki krok naprzód.

O autorze: Grażyna