Ściółkowanie matą szkółkarską czy włókniną?

Ściółkowanie roślin to popularna praktyka zarówno w prywatnych ogrodach, jak i w przypadku miejskich terenów zielonych, czy też profesjonalnych upraw roślin. Czym i jak ściółkować rośliny? Czym różni się agrowłóknina od agrotkaniny, oraz który z tych materiałów lepiej sprawdzi się w określonych warunkach?

Zastosowanie maty szkółkarskiej i agrowłókniny

mata szkółkarskaW sklepach ogrodniczych możemy spotkać się z dwoma różnymi produktami do ściółkowania roślin. Jest to agrowłóknina oraz agrotkanina, czyli popularna mata szkółkarska. Czym różnią się te dwa materiały i jakie jest ich przeznaczenie? Obydwa materiały są wykonane z włókien polipropylenowych. Choć to tworzywo sztuczne, jest zupełnie bezpieczne w uprawie roślin. Nie zmienia parametrów gleby, nie blokuje dostępu wody do korzeni, nie hamuje przenikania nawozów. Zarówno agrowłóknina jak i mata szkółkarska mogą mieć różną gramaturę, przy czym ta druga zazwyczaj ma wyższą, co oznacza, że jest to materiał grubszy. Obydwa materiały doskonale okrywają glebę wokół rośli co hamuje rozwój chwastów. Ściółkowanie roślin tym sposobem pozwala również zapewnić glebie odpowiedni poziom wilgotności, ponieważ woda ulega parowaniu znacznie wolniej. Nie należy się także obawiać, że do ziemi nie przenikną stosowane przez nas nawozy, ponieważ zarówno jeden jak i drugi materiał doskonale przepuszczają wodę wraz z rozpuszczonymi w niej nawozami. Warto również wspomnieć, że agrowłóknina może być stosowana nie tylko do ściółkowania ale również do okrywania roślin na zimę. W tym celu stosuje się włókninę w kolorze białym, która przepuszcza promienie słoneczne. Natomiast materiały do ściółkowania ma zazwyczaj barwę zieloną, brązową lub czarną.

Na czym polega różnica między agrowłókniną a agrotkaniną? Głównie na grubości tych materiałów (agrotkanina jest zazwyczaj grubsza). Trzeba również pamiętać, że powierzchnia agrowłókniny jest niejednolita, dlatego lepiej sprawdzi się na skarpach, ponieważ wysypana na nią kora nie będzie się obsypywać. Tkanina natomiast będzie lepszym wyjściem, kiedy mamy zamiar wysypać na nią żwir.

O autorze: Bartek