Rowery szosowe renomowanej marki

Na wiosnę zauważamy znaczny wzrost liczby rowerzystów na drogach. Wielu traktuje rower jako środek transportu z miejsca A do miejsca B, np. z domu do pracy, inni jeżdżą na wycieczki rowerowe, a jeszcze inni jeżdżą wyczynowo w terenie. Jazda terenem szosowym w długie trasy, sięgające kilkudziesięciu kilometrów jest dobrym sprawdzeniem samego siebie, do tego potrzebny nam odpowiedni rower.

Wybór roweru na szosę

rower szosowy krossWybierając rower, do poruszania się po drogach asfaltowych powinniśmy skupić się na kilku bardzo ważnych aspektach, ale i te mniej ważne nie są bez znaczenia. Po pierwsze musimy rozmiar ramy i kół dobrać do swojego wzrostu. Rower szosowy Kross jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ producent w swojej ofercie posiada bardzo duży wybór, jeśli chodzi o rozmiary rowerów. Im większy rower i koła, tym szybciej będziemy mogli się poruszać, jednak jeśli będzie za duży, to jazda na nim będzie mało komfortowa. Na szosę najlepiej wybrać rower z cienkimi oponami założonymi na wzmacniane rafki, wąskie opony posiadają mały opór toczenia, więc nie będziemy potrzebować aż tak dużo siły do jeżdżenia nim z daną prędkością, jak w przypadku roweru na szerokich, terenowych oponach. Poza dobraniem rozmiaru kół i ramy musimy dobrać do całości odpowiednie hamulce, obecnie większość rowerów posiada w standardzie hamulce sterowane płynem hydraulicznym, dzięki czemu możemy w bardzo szybki i bezpieczny sposób wyhamować nasz jednoślad. Kolejnymi elementami, jakie musimy dobrać pod siebie, jest siodełko, kierownica i przerzutki, te elementy możemy dobrać indywidualnie lub zdać się na te, jakie są standardowo montowane w danym modelu roweru.

Dobre rowery szosowe, które pozwalają na długie wycieczki i jazdę z dużą prędkością, konstrukcją przypominające profesjonalne rowery używane przez światowej klasy kolarzy to koszt około trzech tysięcy złotych. Jest to dość duży koszt, ale rowery tej klasy przy odpowiedniej eksploatacji są w stanie posłużyć nam nawet i kilkanaście lat.

O autorze: Dominika