Pozytywne aspekty korzystania z butów ortopedycznych

Jestem nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Prowadzę głównie zajęcia dla grup chłopców. Oczywiście najczęściej wybierają oni piłkę nożną. Wiadomo, ze jest to wiek, który wymaga rozładowania energii, dlatego piłka nożna jest skutecznym sposobem. Niestety w ich wieku może się ona wiązać z pewnym ryzykiem.

Konieczność stosowania butów ortopedycznych

buty ortopedyczne dla chłopcówJako nauczyciel wychowania fizycznego zauważam pewne powiązania miedzy nawykami ruchowymi a kształtowaniem postury i postawy ciała. Zauważyłem, że chłopcy grający w piłkę nożną bardziej intensywnie bardzo często kopią się po nogach, mimo że im tego zakazuję. Takie zachowania przyczyniają się do kształtowania u nich nieprawidłowego ułożenia kości podudzi. Oczywiście nie są to jakieś znaczne odejścia od normy, jednak są zauważalne. To się przyczynia bardzo często do koślawości lub szpotawości kolan. Obie te wady są bardzo niebezpieczne, dlatego należy z nimi walczyć niemal od razu. Kończyny dolne są długimi łańcuchami biokinematycznymi, dlatego na ułożenie kolana wpływa ustawienie stopy. Stosuje się więc odpowiednio dobrane buty ortopedyczne dla chłopców, aby redukować zaburzenia postawy spowodowane brutalnością w grze. Polecam to rozwiązanie rodzicom tych właśnie zbyt aktywnych chłopców. Wiem, że buty takie skutecznie pomagają korygować wszelkie wady, również stawów leżących wyżej, dlatego szczerze polecam to obuwie każdemu, kto posiada przynajmniej delikatne wady postawy.

Chłopcy są bardzo brutalni w grze w piłkę nożną. Z racji, że ich układ ruchu dopiero się kształtuje, jest bardzo podatny na zachwiania różnego typu, dlatego bardzo łatwo o różnego rodzaju zaburzenia w postawie dziecka. Wówczas dobrze jest stosować buty ortopedyczne w celu zredukowania wad od samego początku.

O autorze: Aleksandra