Płytka z cegły rozbiórkowej

Cegła to materiał ponadczasowy będący ciągle w modzie i nie poddający się efemerycznym trendom. Ostanie lata to zauważalny wzrost zainteresowania tym materiałem. Jednym z powodów większej popularności ceglanych murów jest pojawienie się na rynku znakomitych płytek ciętych ze starych cegieł rozbiórkowych.

Duże zróżnicowanie płytek z cegły rozbiórkowej 

płytki cięte ze starej cegłyCegła to bardzo uniwersalny materiał świetnie łączący się z różnorodnymi technikami wykończeniowymi. Można śmiało powiedzieć, że elementy ceglanego muru pasują do wszystkiego. Jeżeli mamy się zdecydować na wprowadzenie do wnętrza cegły warto się zastanowić nad oryginalnym materiałem, którym są płytki cięte ze starej cegły. Zastosowanie tego materiału zapewni właściwy klimat wnętrza. Należy też zwrócić uwagę na bardzo dużą odporność mechaniczną tego naturalnego materiału oraz na dobre właściwości hydrofobowe. Cegła rozbiórkowa do produkcji płytek jest bardzo skrupulatnie, ręcznie zbierana i poddawana szczegółowej selekcji. Daje to gwarancję uzyskania najlepszych płytek po wykonaniu cięcia. Zasadą jest, że każdy producent oferuje inny produkt, gdyż maja oni dostęp do innych źródeł. Oferta jest więc bardzo bogata i trzeba poświęcić trochę czasu by wybrać płytki najbardziej pasujące do danego wnętrza. Producenci oferują płytki cięte z lica mające raczej największe walory estetyczne gdyż oddają zewnętrzną fakturę muru. Osobna grupa to płytki cięte ze środka oddające wewnętrzną strukturę budowy cegły. W ofercie są również małe płytki nazywane główkami powstające po ścięciu zewnętrznych, najmniejszych płaszczyzn cegieł. Można się również zaopatrzyć w narożniki starannie wycięte ze starych cegieł. 

Płytki ceglane to bardzo bogata paleta dostępnych kolorów od białych poprzez odcienie czerwieni, żółci, do barwy białej. Aby uzyskać pożądany efekt można płytki układać bez fugi lub z fugą. Montaż szczególnie z fugą jest dość pracochłonny ale piękno wymaga poświęceń więc warto poświęcić trochę czasu dla wspaniałego efektu.

O autorze: Piotr