Ochrona kiszonek przed wiatrem – zapewnienie warunków fermentacji

 

Zwierzęta gospodarskie tj. krowy skarmiane są odpowiednimi paszami. Do takich pasz na pewno należy kiszonka, która jest znacznie bardziej treściwa niż zwykłe siano czy słoma. Kiszonki są przetrzymywane w specjalnych silosach albo można je też przechowywać po zawinięciu w folię kiszonkarską.

Zabezpieczanie kiszonek przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych

folia kiszonkarskaNa pewno kiszonka nie można znajdować się na zewnątrz (a nawet wewnątrz budynku) bez odpowiedniego zabezpieczenia. Folia do kiszonek ma zapewnić prawidłowy przebieg procesów fermentacyjnych. Chodzi tu oczywiście o takie procesy jak kiszenie. W kiszonce znajduje się słoma, siano, kukurydza i różne inne rośliny. Folia do kiszonki ma zabezpieczyć przed dopływem powietrza, które uniemożliwiłoby prowadzenie kiszenia, czyli procesu fermentacyjnego, beztlenowego. Oprócz tego folia kiszonkarska bardzo dobrze zabezpiecza przed innymi szkodliwymi czynnikami jak np. deszczem, śniegiem, gradem. Z folii kiszonkarskiej stworzyć można swoisty silos. Każdy taki silos musi być napełniony bardzo dokładnie. Należy w nim upchać jak najwięcej kiszonki, rozpoczynając od strony ścian do środka. Materiał ma być po prostu dobrze ubity w folii kiszonkarskiej. Po ubiciu materiału paszowego w silosie, trzeba przykryć taki silos folią. To jest kolejne zabezpieczenie przed różnymi czynnikami, a przede wszystkim przed wiatrem. Wiadomo, że pasza trzymana jest najczęściej na zewnątrz obory.

Tam są też inne warunki – zdarza się czasem wietrzna pogoda, więc kiszonka musi być przykryta. Folię należy dociążyć czymś do ziemi, bez jej uszkadzania. Można to zrobić cegłami lub innym materiałem. Jeśli prowadzi się hodowlę zwierząt gospodarskich takich jak bydło, to folia kiszonkarska jest tutaj niezastąpionym elementem, bo dzięki niej można uzyskać paszę naprawdę wysokiej jakości.

 

O autorze: Daria