Niezbędne rodzaje instalacji sanitarnych w budynkach

Zespół wszystkich instalacji budowlanych wykonanych wewnątrz budynku i na zewnątrz dotyczące wody, powietrza i gazu nazywany jest instalacjami sanitarnymi. W skład instalacji sanitarnych na budowie wchodzi wiele elementów, takich jak doprowadzenie czystej wody zimnej i ciepłej oraz odprowadzenie zużytej. Ponadto w jej skład wchodzi rozprowadzenie wody służącej do ogrzewania, które nazywane jest instalacją grzewczą lub tradycyjne centralnym ogrzewaniem.

Typy instalacji sanitarnych w budynkach

instalacje sanitarne śląskWodna instalacja dla wielu osób jest najważniejsza, ponieważ żaden z nas nie wyobraża sobie życia bez bieżącej wody. Najczęściej stosowaną instalacją jest instalacja wodna w systemie trójkowym, ponieważ jest to stosunkowo tania opcja. Jej praca polega na równoległym rozprowadzaniu wody do pomieszczeń w budynku czy gospodarstwie domowym. Oprócz instalacji wodnej można wyróżnić kanalizacyjną, która służy do zbierania, transportu i odprowadzania ścieków. Każda z nich opiera się na doborze rur, które najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Zaletami takich rur jest odporność na niszczące działanie wody i korozję, która powstaje na skutek przepływu wody. Ponadto doskonale radzą sobie w kontakcie z tlenem i ozonem. Instalacja stworzona z tworzywa sztucznego jest w stanie sprawnie działać przez wiele lat. Poza tym takie rury mają bardzo małą przewodność cieplną i wysoką higieniczność. Jeśli chodzi o instalacje sanitarne Śląsk jest miejscem, gdzie ceny tego uzależnione są od wykonawców. Przeważnie taki montaż instalacji mieści się granicach kilkuset złotych na metr bieżący instalacji.

Kanalizacja czy instalacje wodne w domu oraz innych budynkach są niezbędnym elementem do normalnego funkcjonowania każdego z nas. Istotne jest bowiem, aby całość instalacji była bardzo dobrze rozplanowana najlepiej przed rozpoczęciem budowy – dzięki temu można uniknąć wielu późniejszych problemów i niedogodności podczas mieszkania.

O autorze: Tamara