Najlepsza opieka nad dzieckiem

O tym, ile troski przysparza wybór odpowiedniego żłobka lub opiekunki, wiedzą wszystkie mamy, które postanowiły powrócić do pracy nim dziecko osiągnie wiek przedszkolny. Należy zwrócić uwagę na wszystko, na każdy szczegół i każdy drobiazg, a jeszcze dodatkowo zmagać się ze swoimi wyimaginowanymi strachami dotyczącymi tego, czy maluch będzie dobrze się czuł albo czy będzie odpowiednio zadbany.

Trudne kwestie opieki nad dzieckiem

opieka nad dzieckiemZwykle rodzice wolą, by nadzór nad dzieckiem pełniły babcie. Co zrobić jednak, kiedy babci nie ma lub nie jest chętna do spędzania swojego wolnego czasu z maluchem? Najprostszym rozwiązaniem jest posłanie dziecka do żłobka. Pełniona tam opieka nad dzieckiem podlega kontroli ze strony państwowych organów, dlatego jest to wybór rozsądny. Żłobki to miejsca bezpieczne, a maluszki są w nich pielęgnowane z należytą odpowiedzialnością i troskliwością. Co ważne – pełniona przez personel opieka nie jest narzucana, lecz wynika z zapotrzebowania dziecka. Szkrabom daje się samodzielność w takim stopniu, w jakim jest ona u takich małych dzieci możliwa, dzięki czemu uczą się one poznawać otaczający je świat autonomicznie i swobodnie (choć ciągle pod czujnym spojrzeniem opiekunek i opiekunów). Równie istotna jest panująca w żłobku atmosfera, wszak każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i w przyjaznym otoczeniu. Kontakt z rówieśnikami jest zawsze bardzo cennym doświadczeniem, nawet jeśli żłobkowe dzieci bawią się jeszcze nie ze sobą wzajemnie, lecz obok siebie.

Do niezaprzeczalnych walorów żłobków z pewnością zaliczyć można i to, że w ciągu tych kilku godzin tam spędzonych, dziecko mimowolnie przyswaja zdrowy tryb życia, ponieważ dostaje dobrze zbilansowane posiłki, a także podejmuje aktywność fizyczną odpowiednią do swoich umiejętności.

O autorze: Daria