koła pasowe

Koła pasowe, czyli o naprawianiu staroci

Na wydziale historii sztuki wiele czasu i energii poświęciłem historii przedmiotów użytkowych z początku XX wieku. Wśród kolekcjonerów cieszą się one dużą popularnością. Jest to dobra inwestycja.

Koła pasowe na większe odległości

koła pasoweZdarza się też, że ktoś poszukuje podobnego przedmiotu, który uwieczniony został na rodzinnej fotografii. Wtedy najważniejsza jest wartość sentymentalna. Ja z kolei, znalazłem pasję w rekonstruowaniu tych przedmiotów. Potrafię spędzić miesiące by coś dopasować, uruchomić jakieś urządzenie. W dawnych przedmiotach koła zębate były podstawą konstrukcji. W przypadku większej odległości stosowano koła pasowe. Razem z kolegą przetarliśmy szlaki by móc je odtwarzać. Koło zębate tworzy przekładnie. Podobnie koło pasowe służy do uzyskania innej prędkości obracanego elementu. Często tez musieliśmy dorabiać różne ślimaki i paski zębate. Dziś w zasadzie nie ma z tym problemu. Większość zakładów wyposażona jest w nowoczesne maszyny sterowane numerycznie. Wykonanie więc jednej sztuki dowolnego elementu nie jest zbyt kosztowne. Jest coraz więcej specjalistów od programowania frezarek. Nasza firma dobrze prosperuje od kilku lat. Ludzie czasem przychodzą do nas by naprawić współczesny odkurzacz czy żelazko. Jest bowiem coraz mniej punktów usługowych oferujących naprawę sprzętu domowego użytku. Jeśli mamy akurat wolną chwilę, podejmujemy się naprawy. Jednak wielu z klientów rezygnuje z naprawy ze względu na zbyt wysokie koszty.

Taniej jest kupić nowy sprzęt niż naprawiać stary. Dodatkowo utrzymują roczną gwarancję, podczas gdy my dajemy tylko miesiąc gwarancji rozruchowej. To także decyduje o wyborach klientów.

O autorze: Franciszka