kosze uliczne

Jak segregować śmieci?

Odkąd ochrona środowiska naturalnego na dobre zagościła w naszych domach i życiu, ciągle się słyszy o właściwym segregowaniu śmieci i odpadów. Mimo tego, że segregacja i recykling to dla większości osób zjawisko powszechne i codzienne .

Kosze uliczne mogą namącić w głowie

kosze uliczneczasem jednak rząd pojemników, jakimi są kolorowe kosze uliczne potrafią nieźle zmylić i namącić w głowie. Szczególnie gdy o przeznaczeniu każdego z nich mówi nam nie prosty obrazek, a jedynie kolor. Do którego z nich powinnyśmy wrzucić papier, a do którego metal? Co zrobić z bardziej problematycznymi odpadami, jak na przykład brudny kubek po jogurcie? Co zrobić z lekami i nienadającymi się już do użytku przedmiotami medycznymi? Czy to wykroczenie wyrzucić psią kupę do zwykłego kosza? Te pytania zadaje sobie spora część społeczeństwa, dlatego warto zaznajomić się z kilkoma podstawowymi zasadami. Niebieski pojemnik to kosz na tzw. suchy papier, czyli wszelkie gazety, kartki papieru, katalogi, książki w miękkiej oprawie. Nie powinno się wrzucać np. worków po cemencie czy opakowań po margarynie. Do żółtych pojemników na plastik i aluminium (metal) możesz wrzucać wszelkie puszki (po napojach, jak i konserwach) czy zgniecione kartony po mleku i sokach. Pamiętajmy o zdjęciu plastikowych nakrętek. Białe i zielone pojemniki na szkło służą do segregacji szkła – z podziałem na szkło kolorowe i bezbarwne. Przeterminowane leki, odpadki medyczne, termometry, glukometry i podobne urządzenia medyczne powinny znaleźć się w aptekach, w których można znaleźć tzw. pojemniki na leki przeterminowane.

Jak sama nazwa wskazuje pojemniki na psie odchody są to punkty do których wrzucamy papierowe torebki z pozostałościami po spacerze z naszym pupilem. Problematyczne elektrośmieci, akumulatory lub oleje/płyny samochodowe można zostawić odpowiednio w sklepie z elektroniką bądź w zakładzie mechaniki samochodowej.

O autorze: Grażyna