Imitacja drewna – wnętrza i elewacje

Drewno to bardzo piękny materiał, który podoba się niemalże każdej osobie. Ma wiele ciekawych odcieni, widoczną strukturę, do tego łatwo się formuje. Meble z litego drewna są od wieków cenione przez konsumentów, wzrasta też popularność domów szkieletowych lub domów z bali. Jednak to nie wszystko.

Realistyczna imitacja drewna

imitacja drewna na elewacjiDrewno ma swoją drugą stronę. Może być zjedzone przez szkodniki, a wystawione na działanie wilgoci rozmięknie i może pokryć się pleśnią. Czasem zatem lepsza od prawdziwego drewna będzie imitacja drewna na elewacji czy we wnętrzu. Takie imitacje robi się ze specjalnych tworzyw, które są odporne na wodę, korniki, czy inne uszkodzenia. Imitacja jest przy tym bardzo przyjemna w dotyku i mięciutka, aż chce się jej dotykać. Konsumenci z pewnością docenią fakt, iż imitacja drewna kosztuje znacznie mniej niż prawdziwe drewno, szczególnie jeśli chodzi o gatunki szlachetne czy egzotyczne np. palisander. Na elewacji takie deski montuje się wtedy kiedy dom pokryty jest równym, białym tynkiem, a do tego ma ciemną dachówkę. Wtedy taki pas na elewacji w ciemniejszym odcieniu sprawi, że cała bryła budynku będzie wyglądała bardziej atrakcyjnie i spójnie. Na elewację domu tez stale świeci słońce, pada deszcz, czy może osadzać się szron. Deska drewniana by tego nie wytrzymała i straciłaby cały swój urok. Imitacja drewna tego nie robi. Również we wnętrzu można zamontować różne okleiny i okładziny imitujące drewno. To alternatywa dla ceglanej ściany.

Zwykle imitacja drewna ma formę długich desek, przypominających panele podłogowe. Zawsze można je przyciąć tak, że będą krótsze czy węższe jak np. deski parkietowe. To jaki wzór się z nich ułoży zależy tylko od inwestora. Warto pamiętać jednak o impregnacji takich desek po ich zamontowaniu na ścianie.

O autorze: Przemek