Iglaki i inne rośliny do ogrodów

 

Jednymi z coraz częściej sadzonych roślin w naszych ogrodach są iglaki. Są one co do zasady bardzo łatwe w uprawie. Ponadto zachowują przez cały rok ładny, zielony kolor. Z tego też powodu są tak chętnie wybierane jako rośliny ozdobne, ale również jako rośliny, które śmiało mogą być wykorzystywane do sadzenia żywopłotów.

Odpowiednie przycinanie iglaków

cięcie i formowanie iglakówZawdzięczają to przede wszystkim ich zwartemu pokrojowi. W ten sposób mogą idealnie zasłonić nasze ogrodzenie przed sąsiadami lub osobami z zewnątrz. Nie mniej jednak ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju tychże roślin do naszego ogrodu. Bardzo popularnym wyborem jest zakup i posadzenie tui, ale także świerków, czy sosen. Każdy z tych rodzajów iglaków posiada szczególne i charakterystyczne wymogi dotyczące ich pielęgnacji. Najbardziej popularnymi zabiegami są cięcie i formowanie iglaków. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedni kształt oraz gęstość naszego drzewka. Z tego też powodu tak ważne jest odpowiednie ich przycinanie już na samym początku. Dzięki temu nasze drzewko uzyska pożądaną przez nas gęstość. Warto jest także niezwykle dokładnie sprawdzić stan sadzonki po posadzeniu. Może się bowiem okazać, że niektóre jej gałązki zaczną być słabe. W takim wypadku lepiej jest je odciąć. Zapewni to roślinę idealne warunki do wypuszczenia nowych, zdrowych, dzięki czemu drzewko osiągnie w krótkim czasie odpowiedni pokrój.

Formowanie iglaków najlepiej jest rozpocząć mniej więcej w drugim roku od posadzenia drzewka. Oczywiście duże znaczenie ma stan rośliny. Niektóre gatunki lubią być atakowane przez różnego rodzaju szkodniki lub choroby. Jednakże drzewa iglaste są co do zasady uważane za jedne z najbardziej odpornych drzewek. Dzięki temu idealnie mogą wpasować się do naszego ogrodu lub działki.

 

O autorze: Łukasz