
Elementy instalacji kanalizacyjnej
Instalacja sieci kanalizacyjnej stanowi istotny element podziemnej sieci uzbrojenia terenu. Ważne jest, aby stanowiła synonim niezawodności. Od jej stanu technicznego zależy przeze wszystkim sprawność działania systemów odprowadzających i filtrujących zasoby wód zużytych. Od odpowiednich obliczeń projektowych zależy przede wszystkim zniwelowanie działania potencjalnych czynników mogących doprowadzić do rozległych awarii.
Sieci kanalizacyjne w pigułce
Do podstawowych elementów systemów sieci kanalizacyjnych zaliczamy przede wszystkim podejścia łączące rury z pionem kanalizacyjnym, inaczej określany mianem spustu oraz poziomy kanalizacyjne, które odpowiadają za spływ zasobów wód zużytych z poszczególnych pionów. Kolejnym istotnym elementem jest przykanalik, który odprowadza zanieczyszczenia do zbiornika, którym może być zewnętrzna sieć kanalizacyjna lub szambo. Bardzo ważną rolę w instalacji sanitarnej pełni syfon, który zapobiega wydostawaniem się gazów z instalacji do pomieszczeń. Ponadto możemy również wyróżnić takie elementy sieci jak wpusty, czyszczaki oraz przewody wentylacyjne i systemy zabezpieczeń przeciwazalewowych. Ciekawym pomysłem na rozbudowę systemów takich jak kanalizacja – Wrocław, jest wdrażanie koncepcji z zastosowaniem oczyszczalni ścieków wykorzystującej w pełni potencjał odnawialnych źródeł energii oraz możliwości oczyszczania z zastosowaniem technologii oczyszczania tlenowego lub gruntowego. Realizacja takiego projektu pozwala m. in. na ograniczenie konieczności systematycznego wywożenia szamba oraz kosztów z tym związanych.
Sprawność instalacji sanitarnej jest ściśle związana z jej regularnym serwisowaniem, dlatego ważne jest, aby raz na jakiś czas skorzystać z usług fachowego hydraulika, który pomoże nam utrzymać dobry stan poszczególnych elementów sieci kanalizacyjnej, co pomoże nam uniknąć wystąpienia potencjalnych awarii, ponieważ jak dobrze wiemy- kłopoty z pralką czy zlewem mogą być źródłem małej domowej katastrofy.