toczenie

Dobry wynalazek – toczenie cnc

Jeżeli tytuł ten brzmi dla was tajemniczo, to tym bardziej zachęcamy do lektury tego tekstu, ponieważ omawia on temat dość popularny i w zasadzie mocno techniczny od trochę innej strony niż zwykle – w zasadzie można by powiedzieć, że „od kuchni”.

Toczenie cnc niemal do wszystkich materiałów!

toczenieZastanawiacie się czasami jak to się dzieje, że pomysły – i to nie tylko pomysły wynalazców, ale też po prostu zwyczajnych inżynierów pracujących na przykład nad optymalizacjami w przemyśle, znajdują swoją drogę do realizacji? Z całą pewnością tak, bo przecież obejmuje to cały proces: od idei do realizacji, a etapów tego procesu jest kilka. My będziemy się zajmować konkretnym przykładem jakim jest obróbka skrawaniem. O co właściwie chodzi? Wiele obiektów i urządzeń w naszym życiu to konstrukcje skomplikowane, często jednak wykonane z jednej bryły surowca – na przykład metalu. Tutaj być może na myśl przychodzą odlewnie i huty – przemysł tak dobrze rozwinięty w pewnym polskim regionie – chodzi oczywiście o Śląsk. Nie wszystko jednak da się odlać i właśnie tu do gry wchodzi obróbka cnc. Jak to się jednak dzieje, że te projekty znajdują swoje dokładne odwzorowanie w gotowych produktach. Co stoi za tym, że frezowanie cnc jest metodą obróbki, która w tak precyzyjny sposób pozwala na przeniesienie pomysłów i projektów do świata realnego, czy też, lepiej ujmując – w wymiar fizyczny? To, co łączy frezowanie z innym rodzajem obróbki polegającym na tej samej zasadzie – a jest to dokładne toczenie na Śląsku – a mianowicie: komputer. Zaprzężenie do kontroli nad procesem obróbki komputerów, pozwoliło jednocześnie na aplikowanie do maszyny bardzo skomplikowanych instrukcji pod postacią planów, czy też modeli 3D. Takie modele sporządzane dzięki specjalnym aplikacjom są przez komputery sterujące tłumaczone w taki sposób, aby w sposób zrozumiały były przekazane do maszyny, która przystąpi do precyzyjnego wykonania otrzymanych instrukcji.

Jeżeli zatem zastanawialiście się kiedykolwiek jak to jest, że na przykład pudło waszej gitary mogło zostać wykonane w takim kształcie, to już macie odpowiedź!

O autorze: Piotr