Czy naprawa pompy wtryskowej jest skomplikowana?

Jakiś czas temu zauważyłem, że działanie mojego samochodu zaczęło się stale pogarszać. Miałem duże problemy z odpaleniem samochodu oraz zwróciłem uwagę, że znacznie częściej musiałem tankować mój samochód. Przyczyną tych problemów okazał się układ wtryskowy.

Jak naprawia się pompy wtryskowe?

diesel naprawa pomp wtryskowychKilka tygodni temu praca mojego samochodu zaczęła być coraz bardziej nieprzewidywalna. Bardzo często zdarzało się, że silnik mojego auta gasł w najmniej przewidywalnej sytuacji, do tego dochodziły problemy ze znacznie większym zużyciem paliwa. Mój znajomy mechanik, którego poprosiłem o radę, wyjaśnił mi że przyczyną tych problemów zapewne jest pompa wtryskowa. Układ wtryskowy pełni bowiem bardzo ważną rolę w niemal każdym samochodzie, również tych z silnikiem typu Diesel naprawa pomp wtryskowych według słów znajomego powinna rozwiązać wszelkie problemy. Zapytałem się go jeszcze, jak w ogóle będzie wyglądać taka regeneracja, jak długo będzie trwała naprawa oraz czy będzie mnie to dużo kosztować. Jak wyjaśnił mi znajomy, regeneracja pomp wtryskowych jest poprzedzona szczegółową diagnostyką, polegającą na odczytywaniu danych z sensora pompy. Tam, na podstawie ewentualnych kodów błędów można rozpoznać, która część pompy odmówiła posłuszeństwa. Dla pewności serwisanci bardzo często rozmontowują pompę, aby oczyścić wszystkie jej podzespoły i sprawdzić, czy któryś z nich niedługo nie przestanie działać. Te części, które noszą ślady silnego zużycia, zostają wtedy wymienione na nowe, co pozwoli zapobiec usterkom pompy w przyszłości.

Wiele problemów z działaniem samochodu trudno jest powiązać z jakimś konkretnym jego elementem. Podobnie jest w przypadku usterki układów wtryskowych, które mogą zostać potwierdzone jedynie w serwisie. Do diagnostyki usterki używa się kodów, pobranych z pamięci sensora.

O autorze: Katarzyna Mikołowska