Zastosowanie polietylenu pe hd

Jestem nauczycielką chemii w szkole średniej. Jak chyba większość nauczycieli dorabiam sobie udzielając korepetycji. Ostatnio zadzwonił do mnie nowy uczeń i poprosił o prywatne lekcje. Miałam akurat wolne miejsce i zdecydowałam się go przyjąć. Na pierwszej lekcji zapytałam go, z czym ma największy problem. Okazało się, że polietylen pe hd, to coś czego nie może pojąć.

Lekcja o polietylenie pe hd

polietylen pe hdOd razu zaczęłam mu tłumaczyć, co to jest. Wytłumaczyłam, że polietylen pe hd, to odmiana polietylenu o wysokiej gęstości, termo – plastyczności oraz wysokiej odporności na ciepło spowodowanej dużą wielkością fazy krystalicznej. Do tej pory była to tylko teoria i mój nowy uczeń zrozumiał to bez problemu. Teraz przeszliśmy do praktyki. Wytłumaczyłam mu, że wysoka gęstość polietylenu pe hd powoduje, że po uformowaniu i wystygnięciu tworzywo to jest twarde, sztywne, a po zgnieceniu nie wraca do swojego poprzedniego kształtu. Jest to podstawowa różnica pomiędzy polietylenem pe hd, a polietylen pe ld, który ma niską gęstość i jest wykorzystywany głównie do produkcji folii, wieczek opakowań czy owijek termokurczliwych. Z kolei zastosowanie polietylen pe hd najczęściej dotyczy produkcji opakowań do przechowywania żywności, opakowań kosmetyków, butelek, a nawet kanistrów na benzynę, czy niektórych plastikowych zabawek dziecięcych.

Zbliżał się koniec lekcji, dlatego zapytałam mojego ucznia czy wszystko zrozumiał. Powtórzy mi to co zapamiętał, a ja byłam zadowolona, ponieważ jego postęp wydawał się znaczy. Na koniec powiedziałam mu jeszcze jedną ciekawostkę. Polietylen pe hd jest wykorzystywany w około 20% wszystkich przedmiotów codziennego użytku, które zawierają w swoim składzie tworzywo sztuczne z grupy polimerów. Byłam zadowolona z tej lekcji.

O autorze: Grzegorz