Zalety niklowania metali
Przez wiele osób, niklowanie jest tylko i wyłącznie zabiegiem mającym na celu zwiększenie wytrzymałości niklowanego przedmiotu. Jednakże, do tego dochodzi też inna zaleta niklowania, a mianowicie zmianę wyglądu przedmiotu, aby uzyskać odpowiedni efekt.
Dlaczego nikluje się przedmioty?
Przede wszystkim, zastosowanie niklowania stanowi podłoże dla innych powłok galwanicznych. Jest to proces, który zatrzymuje przedmiot przed korozją, czyli jest powłoką ochronną. Jest to jedna z zalet niklowania, lecz wielu fanów motoryzacji stosuje tę technikę, aby upiększyć swoje maszyny. Niklowanie jest zabiegiem, który nada metalowemu wyrobowi połysku i niemalże lustrzanej powłoki. Ze względu na to, że nikiel jest drogim surowcem, nie wykorzystuje się go w celu wyrobów przedmiotów. Znacznie bardziej opłacalne jest pokrywanie innych metali niklem, ponieważ w ten sposób możemy ochronić znacznie bardziej podatne na korozję lub ścieranie metale. Ze względu na przebieg procesu niklowania, możemy podzielić je na dwa warianty: niklowanie chemiczne oraz elektrochemiczne. Niklowanie chemiczne różni się tym, że podczas niklowania nie używa się prądu elektrycznego, lecz proces przebiega poprzez redukcję niklu wodorem, w cieczach kompleksowych soli oraz reduktora. Nikiel ma bardzo wiele zalet. Jest bardzo plastycznym metalem, a w dodatku posiada wysoką twardość, co czyni go świetnym materiałem w przemyśle wojskowym, lotniczym czy nawet górniczym.
Jak łatwo zauważyć, korzyści z niklowania jest naprawdę bardzo dużo. Dzięki niklowaniu możemy nadać dodatkową ochronę danemu metalu, co czyni go bardzo uniwersalną powłoką. Właśnie ze względu na te właściwości, nikiel stosuje się w najbardziej narażonych na wszelkie niebezpieczeństwa przedmiotach, aby zwiększyć jego odporność.