Wygłuszająca gąbka pod panele

Budując swój wymarzony dom jednym z ostatnich etapów jego wykończenia jest układanie podłóg. Na dzień dzisiejszy rynek podłóg został totalnie zdominowany przez panele. Ich sprzedaż wzrosła w ostatnim czasie kilkunastokrotnie w porównaniu z latami poprzednimi. Obecnie mamy do wyboru ogromną ilość paneli ale nie zapominajmy również o niezbędnych akcesoriach do nich.

Panelowy podkład wygłuszający

podkład pod paneleOsoby, które miały kiedyś do czynienia z procesem układania paneli zapewne doskonale wiedzą, że konieczne jest stosowanie specjalnego podkładu. Ogromnym i niewybaczalnym błędem jest układanie paneli bezpośrednio na betonie czy nawet na drewnianej podłodze. Pamiętajmy o tym, że beton musi oddychać więc jeśli położymy na niego panele to istnieje poważne ryzyko ich uszkodzenia. Pod wpływem wilgoci panele mogą się odkształcać oraz pęcznieć. W związku z tym koniecznie musimy stosować podkład pod panele. W przeszłości przez wiele lat stosowano podkład w formie gąbki, która sprzedawana była w rolkach. Stosowanie takiego rozwiązania było bardzo dobre ale już sam proces dopasowywania gąbki do podłogi bywał kłopotliwy. W związku z tym producenci wpadli na pomysł wyprodukowania gotowych płytek z gąbki, które stosuje się jako podkład. Wykonane są one z niemal tego samego materiału co gąbka, o której wcześniej pisałem. Różnica polega na tym, że takie płytki są sztywniejsze co sprawia, że ich układanie jest niezwykle łatwe.

Oprócz stosowania wygłuszających gąbek pamiętajmy o użyciu folii. W szczególności zaleca się jej umieszczanie na podłogach betonowych. W przypadku układania paneli na podłogi drewniane nie ma takiej konieczności ale z doświadczenia wiem, że lepiej ją zastosować. W szczególności, że zarówno sama folia jak i omawiania wcześniej gąbka są bardzo tanie.

O autorze: Franciszka