Własna hodowla ślimaków

Ślimaki kojarzą nam się na pewno ze swego rodzaju szkodnikami, które potrafią skutecznie niszczyć nasze uprawy. Jest to tylko częściowa prawda, gdyż pełnią one również bardzo istotną rolę w ekosystemie i ich brak potrafiłby zburzyć jego równowagę. Niektórzy nawet decydują się na hodowlę własną tego zwierzęcia.

Po co hodować ślimaki?

hodowla ślimaka jadalnegoŚlimaki z reguły hoduje się w celach konsumpcyjnych. Nie da się ukryć, że wiele narodów uważa ślimaki za bardzo apetyczne danie, a ich mięso za niezwykle łakomy kąsek. Na przykład francuska kuchnia jest oparta na daniach z tych zwierząt. Dawniej nawet w Polsce łapano ślimaki i sprzedawano je do skupu, z którego potem trafiały na eksport właśnie do tego kraju. Obecnie zamiast łapania prowadzona jest raczej hodowla ślimaka jadalnego w warunkach przemysłowych. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż trzeba pamiętać, że ślimaki potrzebują do swojego rozwoju zrównoważonych warunków bytowych, aby mogły się skutecznie rozmnażać. Istotna jest nie tylko temperatura, ale także odpowiednia wilgotność i klimat miejsca, gdzie będzie prowadzona hodowla. Trzeba zaznaczyć, że także odpowiednia dieta wpływa na rozwój ślimaka, a jako że ślimak jest zwierzęciem lubiącym rośliny trzeba zapewnić mu odpowiednią ich ilość, a także jakość. Z reguły ślimaki hoduje się w specjalnych pomieszczeniach, które zapewniają odpowiednia warunki w sposób zautomatyzowany poprzez działanie urządzeń automatycznych. Dzięki czemu warunki utrzymane są na zawsze tym samym odpowiednim poziomie.

Jeśli ktoś kiedyś powiedziałby, że ślimaki będzie się hodować podobnie jak świnie czy krowy, to zostałby na pewno wyśmiany, a co najmniej jego wypowiedź nie byłaby brana na poważnie. O tym wszystkim decyduje jednak rynek i jak się dzisiaj okazuje hodowanie ślimaków jadalnych to bardzo dobry interes zapewniający przyzwoite dochody.

O autorze: lucynas