Właściwości filtra węglowego

Aktywny karbon pozyskiwany jest z drewna i organicznych odpadów. Ważną cechą węgielka jest jego chłonność. Karbon posiada najwyższej jakości właściwości sorpcyjne do pochłaniania nawet tysiąca substancji. Wkłady oczyszczające z węglem stosowane są w wentylacjach, klimatyzacjach, instalacjach lakierniczych, do usuwani chloru i metali ciężkich z wody.

Zastosowanie filtrów węglowych 

filtry węgloweAbsorpcja fizyczna opiera się na oczyszczaniu cząsteczek oddziałujących między sobą. Dostępne filtry węglowe dostępne są w różnych modelach. Dostępne są wkłady: kastowe, tubowe, plisowane, maty węglowe. Wykorzystywane są w szpitalach, hotelach, budynkach użyteczności publicznej. Najprostszym rozwiązaniem są filtry kasetowe. Aktywny karbon zamknięty jest w metalowej obudowie. Najtańszą wersją są plisowane filtry. Wkłady oczyszczające z filtrem węglowym są korzystne dla alergików. Wkłady oczyszczające są stosowane przez wiele hodowców kotów, do kuwet. Dobrze pochłaniają gazy i brzydkie zapachy. Takie produkty dostępne są w postaci poliestrowej maty, dopasowanej do rozmiaru kuwety. Wkłady stanowią dodatkową barierę oczyszczającą przed filtrem HEPA. Filtry HEPA służą do oczyszczania powietrza w gospodarstwie domowym, mają zastosowanie również w odkurzaczach. Takie wykłady nie warto poddawać regeneracji, najlepszym wyjście będzie zakup nowych. Żywotność produktu bywa różna, wszystko zależy od składników i stanu powietrza. Im większa masa węgla, tym produkt może posłużyć na dłużej. Pomagają skutecznie pozbyć się dymu tytoniowego.

Dawka zastosowanego węgla do oczyszczania zależy od oczekiwanej skuteczności. Duże znaczenie ma również konstrukcja obudowy filtra. Produkty dostępne są w różnym kształcie, posiadają wiele rozmiarów. Różnią się głównie ilością składnika aktywnego. Dodatkowo mogą posiadać wkłady z czynnikiem bakteriobójczym.

O autorze: Dominika