Usprawnienie procesu karmienia trzody hodowlanej – poszowozy i paszociagi

Usprawnienie procesu karmienia trzody hodowlanej jest bardzo ważne jeśli gospodarstwo chce zapewnić produkty pochodzenia najwyższej jakości jak i przyspieszyć produkcje. Z tego powodu warto wiedzieć jakie rozwiązanie mogą nam pomóc w usprawnieniu procesu karmienia. 

Paszowóz czy paszociąg – która opcja lepsza

paszowozy mazowieckieChcąc usprawnić proces karmienia zwierząt mamy do wybory dwa rozwiązania. Paszowozy, czyli specjalne wozy o różnych rozmiarach, nieco podobne do traktorów, które dzięki nieco innej konstrukcji mogą być wykorzystywane do rozwożenia paszy. Zaletą tego rozwiązania jest tu stosunkowo przystępna cena, jeśli chodzi np. o paszowozy mazowieckie, to liczba ofert zarówno jeśli chodzi o wóz nowe, jak i używane powinna być stosunkowo duża, a co za tym idzie stosunkowo łatwo będzie nam znaleźć atrakcyjną ofertę. Za zaletę należy także uznać fakt, że rozwiązanie to z racji mobilności i wielu różnych rozmiarów może być stosowane praktycznie wszędzie bez ograniczeń. Paszociągi natomiast to rozwiązanie z zakresu pełnej automatyki, dzięki czemu proces karmienia obydwa się szybciej i o regularnych porach co jest szczególnie ważne. Jest to także ogromne ułatwienie dla samego gospodarza, które wkład własnej pracy przy karmieniu zwierząt zostaje mocno ograniczony. Niemniej budowa takiej instalacji wymaga sporej ilości wolnego miejsca, a co za tym idzie nie wszędzie paszociągi mogą być zastosowane. Dodatkowo minusem jest tu także wysoki koszt, dlatego jest to rozwiązanie głownie dla dużych gospodarstw.

Paszowozy jak i paszociągi to rozwiązania, które posiadają zarówno swoje wady jak  zalety, a co za tym idzie nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z tych rozwiązań jest lepsze. Wszystko zależy od indywidualnej specyfiki gospodarstwa, jego wielkości i potrzeb.

O autorze: Andrzejek