Trwała elewacja z cegły

Wygląd zewnętrzy domu jest równie ważny co jego wnętrze. To od niego zależy przecież pierwsze wrażenie, jakie stwarza budynek, czy zaprasza nas wizualnie do środka, czy przeciwnie – nakazuje trzymać się z daleka. Jednym z chętnie stosowanych przez inwestorów rozwiązań jest cegła stanowiąca całość lub część elewacji. Taki budynek wygląda na solidny i ponadczasowy.

Zalety ceglanej elewacji

cegły elewacyjneSposób, w jaki wykorzystamy cegłę do stworzenia okładziny domu zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy. Pamiętajmy, że główną zaletą ceglanej elewacji jest jej trwałość i niezmiennie estetyczny wygląd. Cegły elewacyjne nie brudzą się tak szybko, jak inne rodzaje elewacji, a zatem będą wyglądały reprezentacyjnie przez długi czas, bez konieczności jakichkolwiek zabiegów z naszej strony. Jeśli zatem nie mamy zamiaru kłaść cegieł na całym budynku, warto to zrobić w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia, oraz tych najbardziej reprezentacyjnych. Cegły elewacyjne to także ogromne możliwości kolorystyczne. Naturalnie wypalająca się cegła różni się odcieniami czerwieni, w zależności od złoża gliny. Nie musi to być jednak klasyczna czerwień. Równie często stosuje się cegły szare, żółte oraz białe. Kolor cegły można regulować także podczas jej wypalania, zmieniając ilość tlenu w piecu. Ciekawe efekty dekoracyjne nadaje się cegłom również poprzez obróbkę mechaniczną, co sprawia, że mają one różnorodne faktury. Możemy spotkać się z cegłami gładkimi, ryflowanymi, piaskowanymi, a nawet z odciśniętymi na cegłach wzorami (np. faktura kory drzewa).

Równie ważna, co sama cegła i jej kolorystyka oraz faktura, jest spoina, która stanowi tło dla ceglanej ściany. Choć tradycyjnie stosuje się spoinę w kolorze szarym, bardzo ciekawe efekty można uzyskać zmieniając jej kolor na czarny lub biały, co wizualnie wyeksponuje cegły. Jeśli natomiast chcemy nadać budynkowi nieco bardziej spokojnego charakteru, warto postawić na spoinę w tym samym kolorze.

O autorze: Cezary