Temperatura jedną z kluczowych wielkości

Niektóre procesy wymagają narzędzi, które umożliwią monitorowanie ich przebiegu. W przemyśle jedną z najczęściej mierzonych wielkości jest temperatura. Wpływa ona na wiele wielkości pochodnych, które w zależności od jej wartości również się zmieniają. W związku z tym niezależnie od rodzaju procesu na który wpływają zmiany temperatury konieczne jest jej monitorowanie.

Sposoby bezprzewodowego pomiaru wielkości fizycznych

termometr do wędzarni bezprzewodowyPrzykładem mogą być chociażby wędzarnie, w których oprócz zadanej wartości temperatury równie ważnym parametrem jest wilgotność powietrza. Niektóre z nich ze względu na budowę pomieszczenia nie mają jednak możliwości doprowadzenia przewodów zasilających oraz transmisyjnych danych. W związku z tym powszechnie wykorzystywany jest termometr do wędzarni bezprzewodowy, który umożliwia przesył danych bez zastosowania kabli. Do swojego zasilania wykorzystuje on wbudowane baterie lub akumulator. Często posiada również wyjście do zasilacza sieciowego, które umożliwia podłączenie urządzenia do sieci. Podczas wyboru tego rodzaju rozwiązania warto zwrócić uwagę na przedział mierzonych temperatur. Każdy termometr ze względu na swoją budowę oraz zasadę działania jest dedykowany do konkretnego zakresu temperatur. W zależności od jej wartości może się również zmieniać dokładność wskazań. Warto więc również sprawdzić w jakim przedziale dane urządzenie działa najbardziej precyzyjnie.

Kolejnym ważnym parametrem jest zasięg transmisji danych, który wpływa na usytuowanie urządzeń odbiorczych. Każdy termometr wyposażony jest również w sondę pomiarową, która stanowi jego integralną część. W zależności od aplikacji czasami również ważnym aspektem są wymiary sondy oraz możliwość jej zmiany na inną. Na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju urządzeń. Sztuką jest jednak wybrać odpowiednie rozwiązanie. Opisane powyżej parametry z całą pewnością ułatwią ten wybór.

O autorze: Katarzyna Mikołowska