Szeroki wybór papierów ściernych

 

Kupiłam wczoraj starą komodę. Mebel ma duszę, ale wymaga gruntownych przeróbek. Postanowiłam zacząć od spiłowania wierzchniej warstwy lakieru papierem ściernym. Jednak gdy udałam się do sklepu z materiałami budowlanymi, nie miałam pojęcia który z papierów wybrać, ponieważ jest ich niemalże niezliczona ilość różnych rodzajów.

Poszukiwania idealnego papieru ściernego

papier ściernyZ powodu, iż kompletnie nie znam się na tego typu rzeczach postanowiłam zapytać się o papier ścierny mężczyzny pracującego w dziale obsługi klienta. Wytłumaczył mi on że papiery ścierne różnią się nie tylko gramaturą, ale również i sposobem zastosowania. Jednych używa się na sucho, a inne należy zmoczyć przed użyciem. Pozostawał tylko problem jakiego papieru ściernego potrzebuje moja komoda. Nie miałam pojęcia, który papier ścierny będzie odpowiedni do zeszlifowania tylko wierzchniej warstwy. Wahałam się między wyborem drobnego papieru używanego na mokro, a tym do którego użycia potrzebna jest woda. Tym drugim papierem ściernym jest o wiele trudniej uszkodzić mebel, ponieważ daje on bardzo subtelny efekt. Na szczęście kompetentny pracownik po wysłuchaniu moich obaw doradził mi, abym użyła papieru na sucho, ponieważ nie wiadomo jak na taką ilość wody zareaguje tak stare drewno. Na końcu moich rozterek została cena papierów ściernych. Nie wiedziałam dlaczego papier ścierny o tej samej gramaturze różni się tak znacząco ceną. Okazało się po krótkiej chwili, że mają one różną wydajność. Jeden arkusz papieru jest w stanie wypolerować trzy razy większą powierzchnię niż drugi kawałek papieru ściernego. Oczywiście wybrałam bardziej trwały papier ścierny, ponieważ w ogólnym rozrachunku wyjdzie mnie to taniej, oraz jest to o wiele bardziej ekologiczne podejście.

Podsumowując wybór papierów ściernych jest ogromny, co jest wspaniałym faktem, ponieważ każdy znajdzie taki, który idealnie spisze się do danej pracy. Dzięki pomocy wykwalifikowanego pracownika w doborze odpowiedniego papieru ściernego moja komoda zyskała nowe życie bez niepotrzebnych uszczerbków i wyrw w drewnie.

 

O autorze: Karolina