Standard mieszkań z rynku pierwotnego

Własne mieszkanie jest marzeniem każdego z nas. Starają się o nie single, świeżo upieczeni małżonkowie, oraz młodzi rodzice. W zależności od możliwości, własne lokum można sfinansować gotówką, albo kredytem jeżeli będziemy mieli zdolność do uzyskania takich środków.

Jakie są mieszkania z rynku pierwotnego? 

mieszkania rynek pierwotnyMieszkanie w dzisiejszych czasach to luksus. Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na własne, muszą się zadowolić wynajmowanym, albo muszą mieszkać z rodzicami. Jeżeli się już decydujemy na własne cztery kąty, to mamy do wyboru oferty z rynku pierwotnego i wtórnego. Mieszkania rynek pierwotny oferuje w stanie deweloperskim, albo urządzone i gotowe do zamieszkania. Są to lokale świeżo wybudowane prosto od dewelopera. Niektórzy pośrednicy umożliwiają niewielkie przeróbki w cenie zakupu, albo udzielają atrakcyjnych rabatów przy zakupie więcej niż jednego mieszkania z rynku pierwotnego. W stanie surowym mieszkania możemy dobrowolnie urządzać i zagospodarowywać przestrzenie wedle własnego uznania. Umeblowane, nowe mieszkanie jest nieco droższe, ale nie musimy się martwić o podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego, ani o konieczne meble. Dużo tańsze mieszkania dostaniemy na rynku wtórnym, ale musimy się liczyć z niższym standardem i ewentualnym ryzykiem ukrytych awarii. Nowe mieszkania kupują zazwyczaj młode małżeństwa na kredyt i poszukują lokali o powierzchni do siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Jest to lokal posiadający kuchnię, łazienkę, przedpokój i dwa duże, lub trzy małe pokoje.

Ceny mieszkań zależą od standardu, metrażu, lokalizacji i wyposażenia w garaż, albo balkon. W dużych miastach ceny zawsze będą wyższe, ale wystarczy pojechać paręnaście kilometrów od centrum, aby znaleźć korzystniejsze oferty z często większym metrażem.

O autorze: Andrzejek