Sposoby pomiaru światła w fotografii
W fotografii bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie prostych metod, które pozwolą nam na osiąganie wymiernych rezultatów, dlatego przygotowując się do sesji warto znać kilka podstaw, które pozwolą nam na szybką organizację, a tym samym ułatwią współpracę z osobą fotografowaną. Do ciekawych portretów warto wykorzystać potencjał swojego najbliższego otoczenia, dlatego dziś postaram się krótko omówić kilka kluczowych zasad, które pozwolą Wam robić lepsze zdjęcia ludzi.
Parametry ekspozycji w portretach
Po pierwsze wykorzystajmy światło zastane i fotografujmy w tzw. „złotej godzinie”, kiedy światło jest łagodniejsze i pozwoli nam zniwelować prześwietlenia. Popularną i sprawdzoną metodą na wyraźne zdjęcia jest ustawienie modela w pełnym oświetleniu z jednoczesnym utrzymaniem w kompozycji ciemnego tła. Aby uzyskać taki efekt możemy poszukać różnego rodzaju wejść do garażu, tuneli drzew w parku lub lesie czy mostów. Do tego typu zdjęć wykorzystuje się także lampę błyskową. Chcąc stworzyć ciekawy portret wykorzystując światło zastane warto także zaznajomić się z techniką pomiaru światła dłonią, dzięki czemu obracając się i obserwując układ światła na wyciągniętej przed siebie dłoni możemy znaleźć miejsce, w którym układ światłocienia umożliwi np. tylko częściowe oświetlenie twarzy modela, a na drugiej części stworzymy ciekawy układ cieni. Do portretów wykorzystajmy przede wszystkim długą ogniskową, która pozwoli na zachowanie naturalnych proporcji a także wyeliminuje możliwość wystąpienia przerysowań. Profesjonalna fotografia portretowa Warszawa zajmuje się wykonywaniem zdjęć z zastosowaniem obiektywów o rekomendowanej ogniskowej 85mm. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z fotografią możemy na początek zastosować tańszy, ale równie dobry zamiennik – 50mm, który pozwoli na delikatne rozmycie tła i wydobycie ostrości w centrum kadru.
Pamiętajmy, że kluczowym elementem, który pozwoli nam na stworzenie dobrego portretu jest ustawienie ostrości na oczy, dzięki czemu stworzymy swego rodzaju relację pomiędzy fotografią a oglądającym. Ciekawe efekty możemy także uzyskać bawiąc się głębią ostrości i ustawiać ją w różnych miejscach. W przypadku fotografowania pod kątem zdecydujmy się jednak na nastawienie ostrości na bliższe oko. Ostatnim elementem, pozwalającym zachować w portrecie naturalne proporcje jest wykonywanie zdjęcia z poziomu osoby fotografowanej.