Solidne pomniki granitowe na cmentarz – czarne, zielone, czerwone

Po pochowaniu bliskiej osoby warto zastanowić się nad nowym nagrobkiem. Nagrobki montowane są na cmentarzach w okresie wiosenno-letnim. Wtedy panują odpowiednie warunki do postawienia pomnika. Warto już wcześniej zarezerwować termin montażu nagrobku i wybrać odpowiedni pomnik.

Wybór nagrobków na cmentarz – pomniki wykonane z marmuru i granitu

nagrobki mazowieckieZajmują się tym zakłady kamieniarskie. Te często współpracują z zakładami pogrzebowymi, więc wyboru często można dokonać już w czasie organizacji pogrzebu. Na pewno dobrym rozwiązaniem będą nagrobki wykonane z kamienia naturalnego. Jest to bardzo mocny materiał, odporny na czynniki atmosferyczne tj. deszcz czy śnieg. Obecnie najczęściej zamawiane są nagrobki z granitu i marmuru. Granit jest mocniejszy i ma wiele możliwości kolorystycznych. Można wybierać spośród granitu czarnego, brązowego, czerwonego, zielonego. Tego typu nagrobki mazowieckie mogą być pojedyncze lub podwójne. Każdy nagrobek musi zostać odpowiednio przygotowany – wypolerowany. Potrzebna jest nie tylko płyta pozioma, ale również często zamawiana jest płyta pionowa. Oczywiście można zamówić nagrobek wykonany tylko z płyty poziomej – są to nagrobki minimalistyczne, proste. Jeszcze kilkanaście lat temu modne były nagrobki, które posiadały przestrzeń na sadzenie żywych kwiatów i innych roślin. Teraz raczej wykorzystuje się płyty nagrobne w całości, a na nagrobku mogą być ewentualnie domontowane kamienne wazony czy lampiony.

Można też zamówić nagrobki z krzyżami kamiennymi oraz figurami Matki Boskiej czy Jezusa. Nagrobki dziecięce często posiadają dodatkowo postacie aniołów. Na nagrobku może znaleźć się zdjęcie osoby zmarłej (najczęściej na płycie pionowej). Do tego na płycie pionowej lub poziomej znajduje się napis – imię i nazwisko osoby zmarłej, data urodzenia i śmierci i ewentualnie słowa pożegnalne.

O autorze: Grzegorz