Serwery wirtualne

 

Dzisiaj już niemal wszystko jest online. Nawet nie trzeba posiadać własnego dysku, co kiedyś było dużym problemem, ponieważ wszystko można mieć w chmurze. Technologia rozrosła się już do tego stopnia, że nawet nie trzeba mieć własnego komputera, aby posiadać serwer, ponieważ go także można mieć online.

Tanie serwery VPS

vps taniW jaki sposób można mieć serwer nie posiadając komputera? Otóż w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko wykupić sobie usługę serwera wirtualnego w sieci, aby posiąść wirtualną maszynę o dokładnie takich samych możliwościach jak serwer. Oczywiście wirtualny serwer to nie prawdziwy, osobny komputer, ale wydzielone miejsce w przestrzeni pewnego większego serwera, gdzie ma dostęp osoba, która go wykupiła. Serwery tego typu są bezpieczne, ponieważ nikt z nieuprawnionych nie ma dostępu do przestrzeni innych osób, jeśli nie zna hasła dostępu, nawet pomimo tego, że te serwery istnieją w jednej maszynie. Zainteresowanie tego typu usługami jest spore, jest taki  vps tani i ogólnodostępny. Dzięki dzieleniu wspólnie przestrzeni mamy za niewielkie pieniądze możliwość posiadania własnej maszyny wirtualnej. Możliwości takiej maszyny są takie same jak prawdziwej, natomiast koszt jest niższy. Wie o tym każdy, kto przymierzał się kiedykolwiek do zakupu prawdziwego serwera. Ceny potrafią zbić z nóg i nie każdego jest stać na taki wydatek, na szczęście na wirtualny już owszem, nie kosztuje on zbyt wiele.

Serwer wirtualny można wykorzystać w dowolny sposób, tak samo jak z prawdziwą maszyną. Możemy trzymać tam swoje dane, czy też zarządzać stroną internetową umieszczoną na tamtym dysku. Serwery wirtualne to rozsądne rozwiązanie dla tych, których nie stać jeszcze na prawdziwą maszynę, a nawet tacy zastanawiają się czy w ogóle przesiadać się na coś innego skoro to działa.

 

O autorze: Cezary