Co to są obudowy metalowe?

Czasem jadąc do pracy autobusem próbuje rozszyfrować niektóre niezrozumiałe dla mnie słowa. Najczęściej są to teksty zaczerpnięte z męskiego słownika. I przyznam się szczerze, że niejednokrotnie pomimo tego , że nawet przeczytałam co to jest to mam wrażenie, że nic mi to nie rozjaśniło.

Obudowy mogą mieć różne kształty

obudowy metaloweCzasem wręcz przeciwnie. Mam wrażenie, że moje wyobrażenie o przedmiocie i jego nazwie było prostsze i bardziej przyswajalne niż to o czym przeczytałam. Na przykład rozdzielnica budowlana jak zdołałam sprawdzić to taka skrzynka, która służy do bezpośredniego zasilenia urządzeń, narzędzi i oświetlenia. Jest podobno niezbędna przy różnego typu remontach na placach budowy czy też przy obsłudze imprez. Sprawdziłam również czym takim jest ogranicznik przepięć , czyli ochronnik przepięciowy. I okazuje się, że jest to urządzenie zaprojektowane do ochrony aparatury elektrycznej przed przejściowymi przepięciami. Chroni po prostu przed przepięciami urządzeń elektrycznych. I tu coś zaświtało mi w głowie. Często tak miałam, że gdy włączałam żelazko wyrzucało mi korki, czyli o dziwo tak naprawdę wiedziałam o co chodzi. Takie przepięcia mogą powstać w wyniku wyładowań atmosferycznych czyli przy uderzeniach pioruna, ale również w następstwie awarii. A co to takiego są obudowy  wykonane z metalu to wiedziałam.

Zdawałam sobie również sprawę z tego, że mogą mieć różne wielkości i kształty. Czasem człowiek sprawdzając definicję jakiegoś słowa od razu staje się mądrzejszy i w najmniej oczekiwanym momencie może wyciągnąć tą wiedzę i zabłysnąć.

O autorze: Grażyna