Rodzaje studni – studnie kopane oraz studnie wiercone

Bez wody nie da się żyć. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaką wodę się pije. Dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza w upalne dni) jest picie wody studziennej z własnego ogródka. Jest to woda znanego pochodzenia, niezanieczyszczona (najpierw musi zostać poddana odpowiednim badaniom laboratoryjnym) i przede wszystkim krystalicznie czysta oraz pyszna.

Wybór pompy do studni głębinowej – pompy ręczne i pompy z napędem elektrycznym

studnie głębinowe bielskoNiektórzy decydują się na budowę studni nawet wtedy, kiedy istnieje możliwość podłączenia kanalizacji wodociągowej. Ogólnie można wyróżnić 2 rodzaje studni. Pierwszy rodzaj to tradycyjne studnie kopanie. Dodatkowo wyróżnia się jeszcze studnie wiercone. Studnie wiercone nazywane są inaczej studniami głębinowymi lub też studniami rurowymi. Głębokość studni wierconej bardzo często przekracza 10 m – stąd nazwa studnie głębinowe. Do wykopania takiej studni wykorzystuje się specjalną wiertnicę. Takie studnie głębinowe bielsko buduje się przy pomocy 2 rur. Pierwsza z nich to rura osłonowa, a druga to rura filtracyjna. Rura osłonowa dochodzi w pobliże warstwy wodonośnej (tej, z której będzie czerpana woda). Z kolei rura filtracyjna wnika w warstwę wodonośną i jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zadaniem będzie filtrowanie wody z różnych zanieczyszczeń. W przypadku studni, których głębokość przekracza 8 m, nie da się zassać wody. W związku z tym trzeba zastosować zupełnie inne technologie. Tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem jest pompa głębinowa tłocząca.

Warto zastanowić się dobrze nad wyborem pompy. W przypadku pompy ręcznej trzeba liczyć się z tym, że jest to rozwiązanie czasochłonne i wymaga wysiłku fizycznego. Są też pompy elektryczne. Do nich należą zarówno pompy samozasysające jak i pompy zanurzone. Pompy samozasysające są najczęściej montowane w budynku. Pompy zanurzone montuje się poniżej lustra wody.

O autorze: Janek