szambo ekologiczne

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w gospodarstwach agroturystycznych

Gospodarstwa agroturystyczne często występują na terenach, wobec których są stosowane podwyższone normy ekologiczne. Nic dziwnego, takiej jednostki powinny produkować znacząco mniej śmieci i odpadów, niż zwykłe domostwo.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobry pomysł

Przydomowa oczyszczalnia ściekówPrzez to odprowadzenie ścieków nabiera bardzo dużego znaczenia, ponieważ na obszarach chronionych rzadko kiedy jest rozwinięta sieć kanalizacji. Można zastosować wtedy szambo plastikowe, jednak koszty wywozu nieczystości będą stale obciążały budżet właścicieli. Dodatkowo sam moment ładowania samochodu może być uciążliwy i niekomfortowy. Lepszą alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Można ją kupić jako zestaw gotowy praktycznie do samodzielnego montażu. Składa się ze zbiornika, podzielonego na komory oraz zestawu rur i przyłączy. Ponieważ wszystko jest wykonane z odpowiednio wytrzymałego plastiku, ma stosunkowo niską wagę. Dzięki temu całą instalację można przewieźć niedużym samochodem dostawczym. Montaż oczyszczalni wymaga wykonania prac ziemnych- główny zbiornik należy wkopać w ziemię, jednak ze względu na kompaktowe gabaryty całość prac można wykonać ręcznie. Odpowiedni dobór wielkości systemu jest kluczem do sukcesu – wtedy całość wyprodukowanych przez gospodarstwo ścieków jako zwykła woda trafia bezpośrednio do gleby, przesączając się do warstw wodonośnych.

Daje to korzyści finansowe i ekologiczne, bowiem cały koszt przetworzenia nieczystości ogranicza się do wybudowania instalacji. Zastosowanie techniki drenażowej lub biologicznej sprawia, że nie jest wykorzystywana jakakolwiek chemia.

Jeśli zainsteresował Cie temat przydomowych oczyszczalni ścieków, to zajrzyj na stronę: http://domi-zbiorniki.pl

O autorze: Grażyna