Pasożyty – przyczyna wielu objawów

 

Posiadanie pasożyta może być przerażającą myślą. Jednak większość osób jest zszokowana tym, jak często pasożyty jelitowe są winne ciągłych problemów zdrowotnych, od objawów trawiennych, bezsenności, problemów skórnych i innych. Idea, że pasożyty istnieją tylko w krajach słabo rozwiniętych, jest mitem. Dlatego w przypadku objawów charakterystycznych dla tych chorób, zawsze należy odwiedzić lekarza.

Jak przeprowadza się testy na pasożyty?

test na pasożytyLekarz rodzinny może zlecić testy na pasożyty z kilku powodów. Na przykład test na pasożyty warto zrobić, jeśli pojawią się objawy infekcji jelitowej, takie jak częsta biegunka, śluz lub krew w stolcu, nudności lub wymioty, silny ból brzucha, głowy oraz gorączka. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie testu przed wystąpieniem objawów zakażenia. Na przykład, jeśli w przedszkolu lub szkole dziecka wystąpi pasożytnicza epidemia, lekarze mogą zachęcić do profilaktycznego sprawdzenia stanu zdrowia. Mogą również zalecić testowanie, jeśli niedawno wyjechało się z kraju w rejonu, w którym pasożyty są endemiczne lub pacjent spożywał nieoczyszczoną wodę. Istnieje wiele możliwych przyczyn objawów jelitowych, takich jak niedawne stosowanie antybiotyków. Wraz z testami, lekarz uzyskuje szczegółową historię i może również zlecić inne badania laboratoryjne. Testy na pasożyty najczęściej przeprowadza się z próbki kału. Należy pamiętać, że po zebraniu próbki stolca trzeba umieść go w czystym pojemniku i szczelnie zamknąć. Następnie niesie się zapieczętowany pojemnik do kliniki lub laboratorium, zgodnie z instrukcjami lekarza. Analityk medyczny używa barwnika i mikroskopu w poszukiwaniu pasożytów i ich jaj w próbce stolca.

Istnieje wiele sposobów na zarażenie się pasożytem. Prawdą jest, że zanieczyszczona woda z krajów słabo rozwiniętych jest powszechnym źródłem pasożytów. Są one jednak często spotykane w niedogotowanym mięsie, nieczystych lub zanieczyszczonych owocach i warzywach, jeziorach, stawach lub potokach. Łatwo zarazić się pasożytem nawet przed kontakt z brudną klamką w toalecie. Dlatego warto dbać o higienę i pamiętać o regularnym myciu rąk.

 

O autorze: Damian