Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę u ginekologa?

 

Masz osiemnaście lat, kilka lat temu po raz pierwszy dostałaś okres, masz chłopaka i w najbliższej perspektywie zamierzasz rozpocząć z nim współżycie. Zastanawiasz się czy jest to dobry moment na pierwszą wizytę u ginekologa. Postaram się w kilku zdaniach odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Przekroczenie progu dorosłości a pierwsza wizyta u ginekologa

ginekologZ pewnością właściwym momentem, żeby po raz pierwszy wybrać się na wizytę do ginekologa jest chwila, gdy odczuwasz jakieś dolegliwości, które mogą mieć swoje źródło w układzie rozrodczym. Żadnego niepokojącego symptomu nie można bagatelizować. W zasadzie jeżeli zaczęłaś miesiączkowanie, to jest to już odpowiedni moment żeby zrobić pierwszą cytologię, czyli pierwsze i podstawowe badanie ginekologiczne. Tym granicznym momentem, kiedy już koniecznie trzeba wybrać się do ginekologa jest chwila, gdy postanawiamy zacząć współżycie. Zatem zanim zdecydujemy się na taki krok, warto wykonać jeden telefon i umówić się na wizytę. Pierwsze pójście do ginekologa zawsze wiąże się z ogromnym stresem. Każda kobieta prawdopodobnie pamięta ten moment i nie wspomina go dobrze. Nie oznacza to jednak, że jest coś, czym należy się martwić. Wizyta będzie na pewno bezbolesna, a ginekolog zadba, by była dla nas maksymalnie komfortowa. Musimy tylko się rozluźnić i przekroczyć pewną barierę wstydu, bo dla każdej nastolatki rozebranie się przed obcą osobą może być stresujące. Pamiętaj, że jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, to musisz wybrać się na wizytę razem z rodzicem.

Profilaktyka jest niezwykle ważna, również w dziedzinie ginekologii. Każdy niepokojący objaw powinniśmy sprawdzać, bo może być on początkiem czegoś naprawdę poważnego. Jeżeli mamy nadal opory by wybrać się do ginekologa, to na początek powinnyśmy pójść do ginekologa dziecięcego. Ci specjaliści mają wyjątkowe podejście do pacjenta i na pewno pozbawią nas wszelkich obaw.

 

O autorze: Andrzejek