
Jakie są rodzaje płyt poliwęglanowych?
W ostatnich latach zastosowanie poliwęglanu stale wzrasta. Wynika to głównie z właściwości tego materiału, który jest o wiele bardziej odporniejszy na działanie wielu czynników zewnętrznych niż szkło. Na rynku wyróżnić możemy poliwęglan komorowy i poliwęglan lite.
Jakie wybrać tworzywo sztuczne?
Produkty poliwęglanowe powstają przy użyciu maszyn do form wtryskowych. Polega to na przetworzeniu granulatu poliwęglanowego za pomocą form. Na rynku występują dwa rodzaje płyt: płyty poliwęglanowe komorowe oraz płyty poliwęglanowe lite. Oba tak powstałe produkty charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych w tym również na promieniowanie UV, deszcz, śnieg itp.. Płyty takie mają gładką powierzchnie, co pozwala na łatwe utrzymanie ich stanu za pomocą bieżącej wody z węża lub myjki ciśnieniowej. Płyty poliwęglanowe charakteryzują się niewielkim ciężarem. Bardzo często wykorzystywany jest w budownictwie, a w szczególności przy budowie wiat autobusowych lub tramwajowych, szklarni lub hal produkcyjnych. W tym ostatnim przypadku z poliwęglanu tworzone są świetliki, która montowana jest na dachu hali jako pasma świetlne. Ważne jest by przy zakupie produktu wybrać taki produkt, który idealnie zostanie dopasowany do danej budowy budynku lub przedmiotu. Dobrym przykładem są szklarnie używane do hodowania warzyw i owoców oraz roślin. Do ich powstawania używa się aluminiowych konstrukcji, które łączone są z płytami poliwęglanowymi.
Płyty poliwęglanowe współcześnie posiadają coraz większe zastosowanie w życiu codziennym. Używany jest w różnych branżach, zaczynając od budownictwa a kończąc na motoryzacji. Ważne jest by wytwarzane płyty poliwęglanowe były wykonywane z odpowiednio dobranych materiałów za pomocą form wtryskowych.