Jak zbudować skalniak w ogrodzie?

Ogrody skalne zachwycają różnorodnością roślin i oryginalnością. Warto jednak przy zakładaniu skalniaka pamiętać o kilku ważnych elementach. Po pierwsze skalniak wygląda naturalnie, jeśli znajduje się tuż obok ściany domu lub przy ogrodzeniu.

Hurtowa sprzedaż wrzosów

wrzosy sprzedaż hurtowaJeśli więc nie mamy naturalnie ukształtowanych pochyłości terenu to musimy dobrze zaplanować utworzenie nasypów. Wybierając miejsce na skalniak zwróćmy też uwagę na nasłonecznienie. Wiele roślin rosnących na skałach dobrze się czuje w półcieniu lub cieniu. Budowę skalniaka należy rozpocząć od podkładu, który ustabilizuje skalniak. Może to być żwir lub gruz, który usypujemy w dole głębokim na około 30 cm. Następnie usypujemy skarpę tak by nadać jej oczekiwany kształt. Oczywiście opierając skalniak o mur trzeba zastosować odpowiednią folię. Przy tworzeniu skarpy ważne jest aby wierzchnią warstwę ziemi stanowiło podłoże o odpowiednim odczynie względem wybranych roślin. Podobnie jest z zastosowanymi kamieniami na skalniaku – wapień bądź bazalt sprawią, że ziemia będzie miała odczyn zasadowy, a przykładowo granit sprawi, że ziemia będzie miała odczyn kwaśny. Są też skały o odczynie obojętnym np. piaskowiec. Jeśli chodzi o rośliny to warto zwrócić uwagę na goździki alpejskie, chabry górskie, wilczomlecz pstry,  rozchodniki, wrzosy sprzedaż hurtowa, rojniki, janowiec indyjski. Postarajmy się tak dobrać rośliny, aby zapewnić sobie kwitnienie od wiosny do jesieni.

W ogrodach, w których są skalniaki warto też posadzić drzewa i krzewy iglaste, a także zastosować takie elementy małej architektury jak paleniska ogrodowe, kamienne ławeczki, fontanny. Można też pokusić się o zrobienie oczka wodnego. Całość warto podkreślić odpowiednim ogrodowym oświetleniem, które wzmocni dodatkowo piękno tego miejsca.

O autorze: Grażyna