Inteligentny dom – nasza przyszłość

Przemysł technologiczny w ostatnich latach znacząco się rozwinął. Produkowane są coraz to nowsze samochody, telefony komórkowe, telewizory, a także systemy czyniące nasz dom inteligentnym, sterowanym niemal w całości z telefonu. Na to udogodnienie decyduje się coraz więcej ludzi chcących poprawić komfort życia i zapewnić sobie odrobinę luksusu.

Zalety posiadania inteligentnego domu

inteligentny domPosiadanie systemu zmieniającego nasz zwykły dom w inteligentny, w niesamowity sposób poprawia naszą wygodę oraz oszczędza nam dużo czasu. Każdy inteligentny dom powinien posiadać funkcję umożliwiającą nam zamykanie i otwieranie drzwi nie wstając z kanapy, podobnie jak z zasuwaniem rolet na oknach. Często zdarza się, że po wyjściu z domu nie jesteśmy pewni czy go zamknęliśmy lub czy zgasiliśmy wszystkie światła i zazwyczaj się wracamy, by to sprawdzić. Tego typu sytuacje odchodzą w niepamięć. Wystarczy, że wyjmiemy telefon i za pomocą aplikacji zobaczymy czy wszystko jest w porządku. Nie tracimy czasu na powrót i upewnianie się czy wszystko jest jak być powinno w tradycyjny sposób. O noszeniu kluczy też możemy zapomnieć. Pilot do bramy wjazdowej czy też garażowej podobnie jak klucze to już przeżytek. Inteligentne domy posiadają także takie funkcje jak sterownie centralnym ogrzewaniem, podłączenie się z telefonu do kamer monitorujących naszą posiadłość, oraz dają nam możliwość sprawdzenia czy nasze pranie jest gotowe i wiele innych. Bardziej rozbudowane systemy pozwalają nawet na sprawdzenie zawartości lodówki, a to wszystko tylko i wyłączne za pomocą komórki.

Inteligentne domy zyskują coraz większą popularność, nie tylko wśród ludzi bogatych, ale też średniej klasy. Koszt wyposażenia się w cały system wraz z kompatybilnymi urządzeniami RTV i AGT to koszt kilkunastu tysięcy. Nie zapominajmy jednak o tym, że jest to inwestycja na lata oraz o licznych zaletach płynących z posiadania tej nowinki technologicznej.

O autorze: Andrzejek