Efektywne akrylowanie posadzek

Podłogi można bardzo szybko uszkodzić jeśli się z nich korzysta w nieodpowiedni sposób. Takie zjawiska szczególnie często mają miejsce w przypadku podłóg w zakładach przemysłowych. Dochodzić tam może do upuszczania różnych urządzeń na podłogi i w efekcie może się okazać, że powstaną pęknięcia czy nawet odpryski. W związku z tym warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu posadzek.

Skuteczna polimeryzacja podłogi

polimeryzacja podłógNawet najtwardsze materiały na podłodze mogą ulegać uszkodzeniu jeśli będą miały styczność z mocnymi uderzeniami, upadkiem czegoś o bardzo dużej masie czy też po kontakcie ze żrącymi substancjami chemicznymi. W wielu miejscach niedopuszczalne jest to by posadzka była uszkodzona. Przykładem mogą być chociażby zakłady produkcyjne zajmujące się produkcją żywności. W takich miejscach bardzo często wykonywany jest zabieg określany jako polimeryzacja podłóg. Polega on na tym, że na podłogę nakładana jest ochronna warstwa akrylu, który składa się z polimerów, plastyfikatorów oraz rozpuszczalników. W początkowej fazie tworzenia wspomnianej warstwy ochronnej biorą udział wszystkie z wymienionych składników. Jednak z czasem plastyfikatory oraz rozpuszczalniki ulegają odparowaniu i tworzy się jednolita warstwa akrylowa. W niektórych przypadkach bywa tak, że konieczne jest zastosowaniu podkładu gruntującego. Przykładem gdzie bywa to konieczne jest chociażby posadzka betonowa.

Podłogi, na których wykonana została polimeryzacja są bardzo trwałe. Nawet samo wykonanie zarysowania na takich podłogach jest niezwykle trudne. W związku z tym polimeryzacja jest wskazana w miejscach gdzie muszą panować warunki sterylne. Przykładem takich miejsc są laboratoria oraz szpitale. Jednak taki zabieg możemy wykonać również w naszej kuchni czy łazience.

O autorze: Katarzyna Mikołowska