Dobre grzejniki uzupełnieniem instalacji CO

Ciepło w każdym domu pochodzi najczęściej z układu centralnego ogrzewania, lub z ciepłowni. Rzadziej wykorzystuje się do tego energię odnawialną, ale ona także powoli zdobywa rynek. Urządzeniem, które rozprowadza natomiast ciepło w pokoju jest grzejnik, który przeszedł od początku jego powstania duża metamorfozę.

Cechy najlepszych grzejników w instalacjach CO

najlepsze grzejnikiZadaniem grzejnika jest rozprowadzanie ciepła, które dostarczane jest do niego za pomocą takiego medium jak woda, która jest podgrzewana w centralnej jednostce grzewczej i dostarczana za pomocą pomp poprzez rury, właśnie do grzejnika. Jeszcze niedawno urządzenia tego typu były dość masywnymi, żeliwnymi konstrukcjami, które gromadziły w sobie dużo ciepłej wody. Było to ciekawe rozwiązanie, które długo utrzymywało temperaturę, nawet po wygaszeniu pieca. Dzisiaj już zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że aby uzyskać maksymalną wydajność cieplną grzejnika trzeba postawić na jego jak największą powierzchnię. Aby grzejnik ogrzewał wydajnie jego powierzchnia właściwa utworzona poprzez liczne kanały i przetłoczenia nie może być zbyt mała. Współczesne najlepsze grzejniki mają małą pojemność wodną, ale za to dużą powierzchnię właściwą, przez co woda rotuje w nich dużo szybciej i efektywniej oddaje swoje ciepło. Wielu zwolenników starych rozwiązań uważa, że żeliwny kaloryfer był lepszy, gdyż wytrzymywał dziesiątki lat, ale jeśli popatrzeć na współczesne, pod warunkiem, że są dobrej jakości, grzejniki, to w ich przypadku także nie zapowiada się, aby miały się szybko zepsuć.

Rodzajów grzejników jest na rynku dość sporo. Są to grzejniki płytowe, aluminiowe, drabinkowe, stosowane w łazienkach i wiele innych. Wszystkie one działają na zasadzie małej ilości wody i dużej powierzchni, która oddaje ciepło do wnętrza pomieszczenia.

O autorze: lucynas