Co to są czujniki tensometryczne?

 

Mało kto wie, że czujnik tensometryczny i tensometr to dokładnie to samo. W każdym razie jest to dość niewielkie urządzenie stosowane głównie przez inżynierów. Wiedza na temat tych czujników nie jest potrzebna przeciętnym obywatelom naszego kraju. Jeśli zajdzie taka konieczność, to każdy na własną rękę może się doedukować w tej dziedzinie.

Jakie jest zastosowanie czujników tensometrycznych?

czujnik tensometrycznyNa wstępie warto powiedzieć, że czujniki tensometryczne nie znajdują praktycznie żadnego zastosowania w domowych warsztatach i garażach. Raczej są to profesjonalne urządzenia, do których obsługi wymaga się posiadania bardzo obszernej wiedzy technicznej. W przeciwnym razie może dojść do niewłaściwego ich wykorzystania. Najczęściej spotyka się na polskim rynku tensometry oporowe i parowe. Oba diametralnie różnią się zasadą dokonywania pomiaru odkształcenia przy pomocy takiego czujnika. Czujnik nakleja się bezpośrednio na badany materiał, dzięki czemu odkształca się on razem z materiałem, do którego ściśle przylega. Ważne jest, by przed naklejeniem czujnika tensometrycznego, dokładnie oczyścić powierzchnię, na którą ma on być naklejony. W przeciwnym przypadku wynik pomiaru może okazać się przekłamany. Ważne jest, by badacz miał świadomość, czy otrzymane wyniki są zgodne z rzeczywistością, czy wręcz przeciwnie, bo zaszły jakieś nieprawidłowości podczas przeprowadzania pomiaru lub montażu czujnika na badanym elemencie.

Czujniki tensometryczne najczęściej stosuje się w laboratorium badającym wytrzymałość materiałów, na przykład podczas próby rozciągania statycznego lub mierzenia ugięcia belki. Nakleja się je bezpośrednio na badany materiał, a wynik odczytuje na ekranie komputera. Czujniki te mają grubość niewiele większą, aniżeli kartka papieru.

 

O autorze: Zenon